Lokum Yemenin Faydaları

Antep fıstıklı çikolatalı sarma lokum

Lokum Yemenin Faydaları

Türk geleneklerinde Osmanlı’dan günümüze kadar gelmiş en önemli lezzetlerin başında lokum gelmektedir. Osmanlı devleti zamanında yurt dışından gelen ziyaretçilerin ve elçilerin memleketlerine dönerken götürdükleri lokum Türk lokumu adıyla dünyaya duyurulmuş bir lezzettir.

 

Geçmişte Lokum Ne İfade Etmekteydi?

Eski zamanlarda kahvenin yanında koyulduğunda gelen misafire değer verildiğinin işareti olmuştur. Bir ziyarete giderken lokum götürmek ise tatlı yiyelim tatlı konuşalım anlamına gelmekte ve bu anlamı halen daha taşımaktadır. Sevgi ve saygının göstergesi haline gelmesi de manevi faydaları içermektedir.

 

Lokum Çeşitleri Nelerdir?

Yıllardan beri birçok çeşidi yapılmıştır. İçeriğine eklenen malzemenin adını alarak fındıklı, güllü, Hindistan cevizli, fıstıklı gibi şekiller almıştır.

Hatta gül kokulu lokum kimi zaman yazarların ve şairlerin övgüleriyle daha da ün kazanmış bir lezzet olarak tanınmıştır.

Küçük şekillerde meyve özütü içeren şekillerine kuş lokumu denilir. Tüm çocukların sevdiği bir lezzet olan kuş lokumu da yıldırım şekerleme bünyesinde üretilmektedir.

 

Lokum Yemenin Faydaları Nelerdir?

Kahvenin yanında ikram edilmekle ünlenen lokum, kahveyle beraber ağızda hoş bir lezzet bırakarak sindirimi kolaylaştırmaktadır.

Günlük yenen bir kaç lokum vücuttaki sindirimi zor gıdaların sindirilmesini sağlamaktadır. Yapılan araştırmalar lokum yemenin kişiyi sürekli tatlı yeme ihtiyacından alıkoyduğunu ve bir veya iki lokum yemenin sürekli atıştırmaya engel olduğunu göstermiştir.

 

Ayrıca eski dönemlerde sade lokum burkulmalarda ve ödem tutmada kullanılmıştır.

Taze ve günlük lokum üretmekte olan Yıldırım şekerleme firmasında her çeşit lokum imalatı ve satışı yapılmaktadır. Yıldırım şekerleme ürün çeşidine www.yildirimsekerleme.com.tr adresinden ulaşmak mümkündür.

 

Yıldırım şekerleme firması en taze ve doğal malzeme kullanılarak geçmişten günümüze kadar gelmekte olan lokum lezzetini aynı değer de koruyarak müşterilerine sunmaktadır.

Yıldırım şekerleme faaliyetleri bununla da kalmayıp yeni lezzetler ekleyerek lokum geleneğini tüm dünyaya tanıtmayı ilke haline getirmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.